Už za pár dní schová mužská část populace holicí strojky na celý měsíc do šuplíku. Listopad je totiž už tradičně ve znamení mužského zdraví a neoholené tváře v ulicích mají jediný cíl – upozornit na prevenci rakoviny varlat a prostaty. U příležitosti movemberu jsme proto připravili pár tipů, jak na mužské zdraví.
- Samovyšetření 1× měsíčně
Vaše varlata si zaslouží pětiminutovou rutinu, která může zachránit život. Samovyšetření varlat by se mělo provádět pravidelně 1× měsíčně. Zapojit se může partner či partnerka, protože naši milí nás mají často nejlépe v ruce a 30 % nádorů odhalí právě oni. Při samovyšetření je třeba si všímat jakékoliv změny velikosti, tvaru nebo povrchu varlete.
Pokud si bulku skutečně nahmatáte, nemusí to znamenat, že jde o rakovinu. Může se jednat například o kuličky z tuku, vaziva, rozšířené cévy, nebo cysty. V žádném případě však nepanikařte a nehledejte rady na internetu. Místo toho začněte rovnou jednat. Objednejte se k urologovi nebo praktickému lékaři, který vystaví žádanku na odborné vyšetření. Pokud se u vás přeci jenom rakovina objeví, i tak není všem dnům konec. Až 99 % mužů se totiž vyléčí, pokud vyhledají pomoc včas.
Nezisková organizace Loono na toto téma vyrobila nespočet materiálů, od vzdělávacích videí, uceleného návodu na webových stránkách Loono, po plakáty a odborné materiály, které můžete najít v čekárnách a ordinacích některých praktických lékařů.
- Preventivní prohlídky
Preventivní prohlídky jsou základ, který ke správné péči o zdraví neodmyslitelně patří.
Muži by měli pravidelně 1× za 2 roky navštěvovat praktického lékaře, který je takovým manažerem péče o zdraví každého z nás a měl by mít přehled o všech specialistech, které navštěvujeme. I přesto k němu na preventivní prohlídky dochází jen každý 4. Čech.
Od 50 let věku by měl každý muž také docházet 1× ročně na urologii. Tam se lékař vyptá na rodinnou a osobní anamnézu, odebere krev, moč a případně vyšetří ejakulát. Zároveň zkontroluje varlata, prostatu a ledviny.
Přemýšlíte na jaké preventivní prohlídky máte nárok, odkdy a v jakých intervalech? Zajděte na stránku www.preventivniprohlidka.cz a zjistěte, jaké prohlídky máte navštěvovat dle vašeho věku a pohlaví.
TIP: Loono s Česko.Digital vyvíjí unikátní preventivní aplikaci s názvem Včas, která spatří světlo světa v únoru 2022. Už nyní slibuje lidem připomínat důležité prohlídky za pomocí notifikací, předat informace o průběhu vyšetření nebo možnost vyhledat v aplikaci lékaře. Zároveň podpoří uživatele v provádění samovyšetření a ve zdravém životním stylu.
Každý správný fanda moderních technologií a prevence může veškeré aktuální informace o aplikaci sledovat na speciální stránce https://www.loono.cz/aplikace.
- Edukační podcasty & sociální sítě
Podcasty jsou skvělým nástrojem, jak se do určité problematiky ponořit do hloubky. Podcast Loono se dlouhodobě věnuje zdraví, prevenci a inovacím v medicíně a nabízí tak posluchačům relevantní a ověřené informace od odborníků. Právě mužskému zdraví se věnuje hned několik epizod, např. O koulích s MUDr. Janem Novákem nebo epizoda O prostatě s doc. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA.
Pokud chcete své znalosti o zdraví a prevenci posunout ještě na vyšší level, dejte „follow“ Instagramu Loono. Kromě pravidelných pozitivně podávaných informací na téma zdravotní prevence si můžete vyzkoušet i zajímavé kvízy, které probíhají na IG stories.
- Pochlubte se knírkem
Nejste fanoušci zarostlé tváře? Ukažte, že vám na mužském zdraví záleží jinak! Pořiďte si knírkařské tričko nebo plecháček. Oba předměty najdete v charitativním e-shopu Loono a jejich nákupem navíc podpoříte osvětu v oblasti prevence rakoviny. Společně s objednávkou dostanete také tištěný manuál mužského zdraví, který vás provede veškerými preventivními aktivitami pro muže.