Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Nadváha a obezita? Zjisti, jaké nejčastěji způsobují problémy!

Bolesti kolenních kloubů

Asi nejčastějším problémem spojeným s vyšší tělesnou váhou jsou bolesti kolenních kloubů, které způsobuje tzv. osteoartróza. Osteoartróza je onemocnění kloubů, při kterém dochází k degenerativním změnám na kloubní chrupavce. Jelikož kolenní klouby nesou velkou váhu našeho těla, je logické, že čím vyšší tělesná hmotnost je, tím větší je zátěž nosných kloubů, a následně tímto zvýšeným mechanickým zatížením může docházet k poškození kloubních chrupavek. Bylo provedeno několik studií, které sledovaly riziko výskytu osteoartrózy u různých kloubů a zjistilo se, že u lidí s obezitou existuje zvýšené riziko osteoartrózy kolenních a kyčelních kloubů i kloubů ruky. Nejrizikovější je stále artróza kolenních kloubů – u lidí s 2. stupněm obezity je riziko zvýšené až 4,7x v porovnání s lidmi v kategorii normální váhy.

Artróza kloubů ruky

Jak je ale možné, že je zvýšené riziko artrózy u kloubů ruky, když ruce nepatří mezi nosné klouby? Ruce se u obézních jedinců nepotýkají se zvýšenou mechanickou zátěží v porovnání s lidmi normální váhy, přesto je artróza těchto kloubů s obezitou spojována. Nesmíme totiž zapomínat, že příčinou této zvýšené zátěže je výrazně větší množství tukové tkáně, a to je právě považováno za rizikový faktor pro vznik osteoartrózy. Artróza je sice popisována jako nezánětlivé onemocnění, přesto ale doprovodný zánět u většiny případů pozorujeme. Naše tělo se proti zánětu musí nějakým způsobem bránit a jednou ze strategií je i tvorba tzv. protizánětlivých cytokinů. Cytokiny jsou molekuly vyskytující se v našem těle buď rozpuštěné v tekutině, anebo vázané na membránu. Jejich hlavním úkolem je přenos informací mezi buňkami. Rozlišujeme několik typů cytokinů dle toho, jakou informaci přenáší a kam. Hlavním zdrojem těchto cytokinů je právě tuková tkáň, které mají jedinci s obezitou zvýšené množství. Mají proto i více cytokinů v artrotickém kloubu, a to má za následek degradaci kloubní chrupavky.

Plochonoží

Další častou komplikací pohybového aparátu je plochonoží. Naše noha má 2 klenby – podélnou a příčnou, jejichž kostěný základ je v našich zánártních, nártních kůstkách a kůstkách prstů. Naše klenby udržují hlavně svaly a vazy. Ty jsou ale v důsledku zvýšeného zatížení přetěžovány a především podélná klenba postupně klesá, čímž vzniká plochá noha. A plochonoží už způsobuje i jiné potíže, které mohou vést k dalším bolestem.

Bolest zad

V neposlední řadě u pacientů s obezitou nemůžeme vypustit ani zvýšené riziko vzniku bolestí zad. Již několika studiemi byl u těchto lidí zaznamenán zvýšený výskyt bolesti zad, především v bederní oblasti. Při obezitě dochází v důsledku zvýšeného poměru tukové tkáně ku tkáni svalové k oslabení trupového svalstva, především tedy svalstva břišního a hlubokého stabilizačního systému páteře. Zvětšená břišní stěna má navíc tendenci překlápět pánev směrem dopředu, což zvyšuje prohnutí v bederní páteři a vede k většímu zatížení meziobratlových plotének.


Jak začít řešit vyšší nárůst váhy, případně obezitu?

Vaším prvním krokem by měla být návštěva lékaře, který Vás bude schopen poslat či odkázat dále. Obezita je onemocnění, které je třeba řešit komplexně, proto je i zde základem úspěchu fungující multidisciplinární tým. Je třeba si uvědomit, že to nebude lehké a bude to běh na dlouhou trať, ale nezapomínejte, že to děláte pro své zdraví.


Zajímá tě toto téma? Projdi si následující odkazy!


autor: Veronika Blektová
fotografie: Lucie Bašniarová

Nemůžeš se našich článků nabažit? Přihlaš se k odběru

Každý měsíc ti zašleme výběr těch nejlepších článků přímo na tvůj e-mail

Přečti si naše další články

Voňavá ořechová granola za pár minut!

Kupuješ granolu v obchodě? A víš, že její příprava ti zabere jen pár minut? Velkou výhodou je, že si udržíš přehled nad složením a hlavně si ji můžeš poskládat ze svých nejoblíbenějších ingrediencí! Vyzkoušej pro začátek třeba tuhle ořechovou, všechno potřebné k její přípravě najdeš na e-shopu Country Life.

Přečti si víc

Jsme stvořeni k běhu?

Některým je tato pohybová činnost známá pouze slovem, ovšem najdou se i tací, kteří naběhané kilometry počítají po stovkách. Běh, finále našeho motorického vývoje – dvanáct měsíců snažení, převalování se po zemi, vstávání

Přečti si víc

Chceš dostávat naše články přímo do mailu? Tak se přihlaš k odběru!

Děkujeme ti za odebírání
našeho newsletteru

Každý měsíc se můžeš těšit na vybrané články,
které ti pošleme přímo na tvůj zadaný mail.