Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Škodí nadváha a obezita lidskému zdraví?

Přejídání může vést k nadváze i obezitě. Jejich negativní vlivy na naše zdraví nebudou pro nikoho asi žádnou novinkou. Pacienti s obezitou se mohou potýkat s vysokým krevním tlakem, diabetem, poruchami štítné žlázy a se spoustou dalších  interních onemocnění. Časté jsou i stížnosti na bolesti pohybového aparátu, jako je bolest zad či kloubů. Jaká je ale spojitost mezi obezitou a těmito bolestmi a proč vznikají?

Obezitu můžeme definovat jako multifaktoriální onemocnění, které se vyznačuje zmnožením tukové tkáně. Stupeň nadváhy a obezity vyjadřujeme pomocí jednoduchého ukazatele BMI (Body Mass Index), kdy za nadváhu považujeme výsledek 25-29,9 a obezitu od 30 výše. BMI má své nedostatky a vyšší výsledek nemusí vždy hned znamenat nadváhu nebo obezitu, záleží také na podílu svalové a tukové hmoty, celkových proporcích jedince atd. Přesto má své místo v diagnostice, a proto se stále široce využívá. 

Obezita opravdu není pouze kosmetickým problémem – právě naopak, vzhled je tady opravdu to nejmenší. V příštím článku si shrneme ty nejčastější obtíže u obezity související s pohybovým aparátem, nelze ale zapomínat na všechny další potíže, které s sebou toto onemocnění nese, jako jeho negativní vliv na kardiovaskulární či respirační systém. Může dokonce způsobovat i psychické potíže. Abychom byli v léčbě obezity úspěšní, je třeba tento problém řešit opravdu komplexně.


Jaký pohyb je při obezitě vhodný?

Stejně jako se vším ostatním, ani zde nelze podat jednoznačnou obecně platnou odpověď. Určitě není třeba hned naběhnout do posilovny a zničit se během prvního tréninku. Pohybem, kterým je vhodné začít, může být klidně i obyčejná chůze. Vše ale bude záležet na stavu Vašeho pohybového aparátu a také na dalších onemocněních, která obezitu provází, jako je např. vysoký krevní tlak. Cvičení a pohyb obecně je třeba tomuto stavu přizpůsobit. Určitě není od věci se i o tomto tématu pobavit s fyzioterapeutem a lékařem, kteří rádi pomohou s tvorbou pohybového plánu Vám na míru.


Zajímá tě toto téma? Projdi si následující odkazy!


autor: Veronika Blektová
fotografie: Lucie Bašniarová

Nemůžeš se našich článků nabažit? Přihlaš se k odběru

Každý měsíc ti zašleme výběr těch nejlepších článků přímo na tvůj e-mail

Přečti si naše další články

Slovníček emocí: zahlcení

Je pocit přetížení či pohlcení. Řada z nás ho popisuje jako „plnou hlavu myšlenek, která nejde vypnout.“ Zahlcení – ať už emoční, či informační – v nás vyvolává různé pocity. Přichází, když je toho

Přečti si víc

Priorita zdraví

Proč někteří lidé denně potřebují citáty slavných k nakopnutí a jiní ne? Jak to, že se někomu ráno vstává lehce a někdo potřebuje pět budíků, aby se zvedl z postele? Proč se jeden podívá

Přečti si víc

Chceš dostávat naše články přímo do mailu? Tak se přihlaš k odběru!

Děkujeme ti za odebírání
našeho newsletteru

Každý měsíc se můžeš těšit na vybrané články,
které ti pošleme přímo na tvůj zadaný mail.