Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Pozdrav slunci. Jak ho cvičit a jaký je jeho příběh?

V indické filozofii využíváme mytologické příběhy k vysvětlení konceptů a ilustraci scénářů, které se nám v životě můžou přihodit. Jedním ze symbolů, které v józe máme, je súrja (slunce). Slunce, které osvěcuje mysl, hřeje duši a bez kterého by nevyklíčilo ani semínko.

Pozdravem slunci (súrja namaskár) ho vítáme a ukláníme se mu. Kde se tato série cviků vzala? Kdo ji sestavil? A jak stará je? To vše se dozvíte v následujících řádcích. 

Příběh o pozdravu slunci

Příběh o pozdravu slunci začíná u Hanumana. Hanuman, velký opičí hrdina, byl sluncem fascinovaný tak jako mnozí z nás. Slunce Hanumana fascinovalo až tak moc, že si ho jako dítě spletl se zralým a svůdným mangem. Vyskočil ze země, protáhl se a pomocí svých dlouhých opičích paží se ho zmocnil. Strčil si slunce do úst a začal žvýkat. Po pár kousnutích se vesmír zatemnil. Slunce se začalo bránit a opařilo Hanumanova ústa, ale on nepřestal, dokud Bůh Indra neudeřil Hanumana svým diamantovým bleskem a nenakřápnul jeho čelist. Hanuman otevřel ústa, slunce upustil a světlo vesmíru se vrátilo.

Bohové dočasně vzali Hanumanovi jeho moc, ale protože bohové v indické mytologii jsou mírumilovní a shovívaví k lidským chybám, po čase jim bylo líto jeho nakřáplé čelisti, a tak se mu rozhodli dát zvláštní dary. Dali mu sílu, rychlost, možnost měnit tvar, celibát a podivuhodnou paměť. 

Každý, kdo by znenadání přišel k takovým schopnostem, by se potřeboval naučit, jak je dostat pod kontrolu. Proto Hanumanova matka navrhla, že by ho mohl vzdělávat Surya, ale Suryovi se nechtělo. Sice Hanumanovi odpustil, že se ho pokusil sníst, ale řekl, že nemá žádný volný čas.

„Co když s tebou budu držet krok? Vezmeš si mě tedy jako svého studenta?“ zeptal se Hanuman.

„Nebudeš schopen,“ odpověděl Surya, „ale dobře.“

Hanuman vyletěl na oblohu a postavil se tváří k Suryovi. Surya ocenil studentovu vytrvalost a začal zrychlovat po obloze. To znamenalo, že Hanuman vždy cestoval pozpátku s obličejem ke svému učiteli.

Někteří říkají, že Hanumanova zpětná trajektorie byla původem vzniku súrja namaskár (pozdravu slunci). Když cvičíme pozdrav slunci,  pohybujeme se od začátku podložky k jejímu konci. Pak se musíme vrátit na začátek, abychom mohli pokračovat v sérii.

Hanuman byl tak oddaný student a během týdne všechno zvládl. Za

svoji vděčnost nabídl Hanuman Suryovi namaskary (úctivé pozdravy). A tak se série súrja namaskár zrodila jako Hanumanovy díky Suryovi.

Jak cvičit pozdrav slunci?

Stoj / Hora // Tadasana
Chodidla silně koření do podložky. Páteř je vzpřímená a uvolněná. Dech plyne přirozeně.

Stoj s rukama nahoru // Hasta tadasana 
Nádech, paže se vytáhnou nahoru. Pohled do dlaní. Zpevněný trup. 

Hluboký předklon // Uttanasana 
Výdech, předklon v pase. Kolena pokrčená, záda kulatá a váha rovnoměrně rozložená mezi patami a špičkami.

Rovný předklon // Ardha Uttanasana
Nádech, poloviční předklon. Dlaně na holeních nebo kolenou. Pohled před jógamatku. Dlouhá záda i nohy.

Nízké prkno  // Chaturanga Dandasana
Výdech, krokem dozadu do prkna. Paty táhnout dozadu, temeno hlavy dopředu a žebra směrem k bokům.

Kobra / Pes hlavou vzhůru  // Urdhva Mukha Svanasana
Nádech, hrudník proklouzne dopředu. Spodní záda neutrální. Pohled i hrudník směřují dopředu.

Pes hlavou dolů  // Adho Mukha Svanasana  
Výdech, ruce pod ramena. Boky dozadu a nahoru. Dlaněmi se odtlačujeme od země. Kolena pokrčená a sedací kosti směřují nahoru a dozadu. Hlava je těžká a páteř se prodlužuje.


Je pes hlavou dolů relaxační pozice?

Pes hlavou dolů je báječný učitel. Má za cíl prodloužit páteř, uvolnit hlavu a jako vedlejší účinky protáhnout i nohy a ramena. V této pozici platí, že méně znamená  více. Kolena můžou zůstat pokrčená a paty se nemusí dotýkat země. Je důležité zaměřit se na prodloužení sedacích kostí směrem nahoru. Nebojte se zkoumat to, jak se cítíte, když pozici upravíte. Vytvořte tvar, který je příjemný vašemu tělu, a ne tvar, který vidíte v knížce nebo na videu před sebou! ☺ 


autor a model: Alžběta Husáková
fotografie: Lucie Bašniarová

Nemůžeš se našich článků nabažit? Přihlaš se k odběru

Každý měsíc ti zašleme výběr těch nejlepších článků přímo na tvůj e-mail

Přečti si naše další články

Protáhni se za počítačem

Sedět celý den za počítačem není pro naše tělo ideální, a proto je důležité se průběžně protahovat. Na co se konkrétně při protahování zaměřit? Vsedě protáhni ohybače zápěstí a trapézové svaly. Pravou rukou uchop prsty

Přečti si víc

Chceš dostávat naše články přímo do mailu? Tak se přihlaš k odběru!

Děkujeme ti za odebírání
našeho newsletteru

Každý měsíc se můžeš těšit na vybrané články,
které ti pošleme přímo na tvůj zadaný mail.