Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Druhý mozek? Jaký je život v našich střevech?

Mikrobiommikrobiota – dvě slova, se kterými se poslední dobou setkáváme na každém rohu. Dříve jsme se s těmito označeními setkali maximálně v reklamě na jogurt. Dnes jsou tato slova využívána v marketingu všeho druhu. Mikrobiom se skloňuje nejen v souvislosti s probiotickými doplňky stravy, s jogurty a s ostatními fermentovanými mléčnými výrobky, ale i v kosmetickém sektoru. Stal se z něj nový trend.

Co si však pod těmito slovy máme představit?

Na začátku se podíváme na rozdíl mezi slovy mikrobiommikrobiota. Na první pohled se může zdát, že se jedná o jedno a to samé, ale není tomu tak.

Mikrobiom je soubor GENŮ (gen je úsek DNA, vlastně taková základní jednotka, která určuje vlastnosti jedince) všech mikroorganismů přítomných v určitém vymezeném prostředí, zatímco mikrobiota je soubor všech MIKROORGANISMŮ (bakterie, plísně, viry, prvoci) v tomto prostředí. 

V mých článcích se budete nejčastěji setkávat s mikrobiotou, která sídlí v našich střevech a která nás v mnoha ohledech ovlivňuje. Je to poměrně nedávno, co se začala střevní mikrobiota podrobně zkoumat. Možná jste i vy donedávna vnímali svá střeva jako prázdnou trubici, kterou se dostává ven to, co naše tělo nezvládlo zpracovat . To ale zdaleka není pravda. Pojďme se tedy vrhnout do tajů ekosystému, které naše střevo skrývá. 

Plochu naší střevní sliznice tvoří obrovský povrch, který se svou velikostí podobá basketbalovému hřišti. To je poměrně velká plocha na to, že ji máme složenou uvnitř břicha, nemyslíte? Právě naše střeva jsou domovem obrovského množství mikroorganismů. Žije jich tu něco kolem sta bilionů. Umíte si takové množství představit? Přiznám se, že já ne. Pokud jste na tom stejně, zkusím nám to všem trochu přiblížit. Kdybychom tyto mikroorganismy zvážili, vážily by cca 2 kg. To je relativně vysoké číslo, zvláště když pomyslíme na to, jak maličké jsou. Pro srovnání – náš mozek váží kolem pouhých 1,35 kg a naše srdce váží sotva 0,5 kg. 

Co konkrétně pro nás tito naši malí spolubydlící znamenají? 

  • Vyrábí pro tělo vitamíny, např. vitamín K, H,
  • tvoří velkou část imunity,
  • mají vliv na naši hmotnost,
  • ovlivňují duševní zdraví, 
  • dojídají po nás zbytky a zajišťují správné trávení,
  • ovlivňují fyzický výkon 
  • a na oplátku vyrábí tělu prospěšné látky – například mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které slouží jako výživa pro střevní buňky. 

Ve střevech dále vzniká například serotonin. Že je vám tohle slovo povědomé? Serotonin je hormon štěstí. Ovlivňuje naše emoce a náladu. Střeva jsou největší továrnou v našem těle, která ho vyrábí. Střevní mikrobiotě se někdy také říká „druhý mozek“. Připadá vám to zvláštní? Možná trochu ano, sama ale mám tohle pojmenování moc ráda. Trávicí trakt má totiž jednu superschopnost, a to umění komunikovat s naším mozkem. Představte si, že naše střeva si povídají s mozkem a ten jim dokáže odpovídat. Jsou takový game changer. Rázem totiž zjišťujeme, že nejsou jen trubicí, pomocí které se dostávají ven odpadní produkty, ale že dokážou ovlivnit i to, o čem se nám donedávna ani nezdálo. No řekněte sami, pomysleli jste někdy na to, že to, jak vypadá vaše postava, nebo to, že vám není psychicky zrovna nejlíp, mají mimo jiné v rukou tyto maličkaté organismy ve vašem břiše? Myslím, že to je pro začátek dost důvodů, proč se o nich chtít dozvědět víc. ☺


autor: Zuzana Lejčková
fotografie: Lucie Bašniarová

Nemůžeš se našich článků nabažit? Přihlaš se k odběru

Každý měsíc ti zašleme výběr těch nejlepších článků přímo na tvůj e-mail

Přečti si naše další články

Loono: Tipy pro mužské zdraví

Už za pár dní schová mužská část populace holicí strojky na celý měsíc do šuplíku. Listopad je totiž už tradičně ve znamení mužského zdraví a neoholené tváře v ulicích mají jediný cíl – upozornit

Přečti si víc

Chceš dostávat naše články přímo do mailu? Tak se přihlaš k odběru!

Děkujeme ti za odebírání
našeho newsletteru

Každý měsíc se můžeš těšit na vybrané články,
které ti pošleme přímo na tvůj zadaný mail.